Mężczyzna też idzie do ślubu – czyli garnitur ślubny i dodatki do niego.

fotograf kielce

 

          Mężczyźni, wg mnie, w kwestii ubioru ślubnego mają odrobinę łatwiej. Ale tylko odrobinę. Można popełnić wiele błędów, nie zdając sobie z nich sprawy. Panowie na ten dzień mają do wyboru klasyczny garnitur, smoking, a nawet frak. Najczęściej wybierany jest garnitur, który wykorzystywany jest na różne okazje po weselu. Jest to więc wybór wielorazowego użytku, praktyczny. W przeciwieństwie do sukni ślubnej, którą założyć możemy tylko w dniu ślubu. Nie często widzi się kobiety paradujące po mieście w ślubnych kreacjach. Zasady savoir vivre ściśle określają jak powinny wyglądać męskie stroje formalne – w zależności od pory dnia i charakteru przyjęcia. Nie każdy jednak trzyma się ściśle zasad i wybiera zwyczajnie to co mu się podoba. Klasyczny jest garnitur jednorzędowy dwuczęściowy, ale stosuje się również zestawy trzyczęściowe z kamizelką. Kolor jest sprawą indywidualną każdego z nas. Najczęściej wybierane są modele granatowe, szare i grafitowe. Czerń raczej zarezerwowana jest dla imprez wieczorowych, po godzinie 18. Ale to Wasz dzień i jeśli macie taką ochotę założyć czarny garnitur – czemu nie.

          W modzie są także mniej spotykane kolory jak bordowy, brązowy czy butelkowa zieleń, często wykorzystywane przy ślubach i weselach rustykalnych w otoczeniu przyrody, kwiatów i sznurka jutowego. Chcesz zdecydowanie wyróżniać się wśród zaproszonych gości? Wybierz smoking lub frak. Ten drugi jest zdecydowanie najbardziej formalnym i eleganckim strojem, a przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę charakter wesela i ubiór pozostałych gości, aby nie wyglądać jak przebieraniec. Natomiast smoking znajduje się pomiędzy garniturem, a frakiem. Wyróżni Pana Młodego na tle innych mężczyzn i podkreśli uroczysty charakter ślubu i przyjęcia weselnego. Często spotykane są również tzw. garnitury smokingowe, np. granatowe z czarnymi klapami, które w połączeniu z czarną muchą wyglądają rewelacyjnie. Najważniejsze jest dopasowanie stroju do sylwetki. Odpowiednio skrojona marynarka i długość spodni, to podstawa. Jeśli mamy problem z doborem gotowego ubrania, zdecydujmy się na garnitur szyty na miarę.

fotograf ślubny kielce

          Zaraz po wyborze garnituru, ważna jest koszula. Kolor to przede wszystkim biel. Klasyczna, niezmienna od lat biała koszula sprawia, że każdy mężczyzna wygląda elegancko i schludnie. Przyszłe żony często wybierają koszulę dla męża „ pod kolor” sukni. Panuje przekonanie, że koszula bielsza od kreacji Panny Młodej sprawi, że suknia będzie wyglądać na brudną, a różnica na zdjęciach będzie olbrzymia. Pamiętajmy, że zarówno my- kobiety, jak i nasi panowie, chcemy wyglądać tego dnia świetnie. Nie namawiajmy swojego wybranka na koszulę w kolorze, w którym zupełnie nie jest mu do twarzy. Kiedy Panu Młodemu pasuje koszula śmietankowa, ivory czy ecru, możemy się na nią zdecydować. Powtarzam – to Wasz dzień, zróbcie zgodnie ze swoimi przekonaniami i upodobaniami. Ja osobiście miałam suknię w kolorze śmietankowymi i taką też koszulę zakupił mój mąż. W zestawieniu z garniturem smokingowym i czarną muchą wyglądał bardzo elegancko. Po prostu nam się tak podobało – i już.

       Zdecydowanie warto postawić w tym dniu na koszulę na spinki. Najlepiej klasyczne, choć ciekawie wyglądają spersonalizowane spinki z datą ślubu lub motywem przewodnim wesela. Guziki najlepiej zakryte plisą pasują zarówno do muchy jak i do krawata. Wybór tych dodatków zależy tylko i wyłącznie od własnych preferencji. W sklepach często są gotowe zestawy mucha + poszetka w tym samym kolorze. Nie do końca jest to dobry wybór. Poszetka, którą wkładamy do kieszeni marynarki zwanej brustaszą, powinna być biała. Wygląda najbardziej elegancko.

fotografia ślubna kielce

Nie wkładajmy nic innego do brustaszy. Miejsce na ewentualny kwiatek jest na klapie marynarki w butonierce. W tej kwestii również są pewne zasady. Wg nich jedynym dozwolonym kwiatkiem jest goździk, wykluczone są mini kopie bukietu Panny Młodej. Dlaczego w takim razie florystyka namawia Cię na butonierkę dla PM z kwiatów z bukietu? Czyżby nie znała zasad sv? Robi to, gdyż Pary Młode same chcą ze sobą „współgrać” i szukają wspólnych elementów. W porządku, jeśli takie rozwiązanie nam się podoba. Jednak nie musicie dopasowywać się dodatkami, gdyż to miłość Was łączy i każdy doskonale będzie wiedział, że jesteście Parą.

fotografai ślubna kielce

          Buty dla przyszłego męża również powinny być wygodne i tu najlepiej sprawdzą się czarne wypolerowane półbuty, zaś do smokingu można wybrać lakierki. Jeśli na co dzień nosisz zegarek, załóż go w dniu ślubu. Tylko niech to nie będzie gumowy sportowy elektronik, a klasyczny ze skórzanym paskiem. Zaś pasek do spodni niech się nie wyróżnia kolorem. Czarny będzie pasował do wszystkiego. Biżuteria tego dnia jest zbędna, w końcu obrączka, założona na palec będzie wystarczającą ozdobą dla Państwa Młodych. Jest jedna zasada jeśli chodzi o Pana Młodego – nie może w żadnym wypadku przyćmić swoim wyglądem przyszłej małżonki 😉