Fotograf czy kamerzysta na ślub i wesele ?

wpis w: Blog | 0

Kogo wybrać fotografa czy kamerzystę na ślub ?

 

Ślub to bardzo szczególny dzień w życiu, dlatego każdy chciałby, aby uwiecznić go w jak najlepszy sposób. Z czasem wspomnienia zacierają się, ale poprzez zdjęcia ślubne lub film ślubny można je „odświeżać”. Warto więc zwrócić uwagę na jakość tych pamiątek, aby oglądając je po latach sprawiały nam radość. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Bardzo często ”Młodzi” zastanawiają się czy lepiej zatrudnić w tym wyjątkowym dla Nich dniu fotografa, czy kamerzystę? Zdania są podzielone. Jedni uważają, że kamerzysta ślubny to już „przeżytek”, niemodny i lepiej zainwestować potem w wyjątkowy plener ślubny. Inni natomiast nie potrafią sobie wyobrazić, jak można z tego dnia nie mieć filmu, ruchomego obrazu, dźwięku… Ciężko określić, co jest lepsze. Wszystko zależy od priorytetów konkretnej pary, które należy ustalić. Do czego częściej będziecie wracać ?

ZDJĘCIA ŚLUBNE – zalety

Prawie nikt nie ma wątpliwości, że fotograf na ślub i wesele to podstawa. I z pewnością są tego powody! Każdy dobrze wie, jakie znaczenie ma uwiecznienie uroczystości i w jaki doskonały sposób można to zrobić za pomocą fotografii.  W dzisiejszych czasach technika pozwala na doskonałą jakość, dodatkowo programy do obróbki zdjęć i umiejętności warsztatowe fotografa gwarantują, że można usunąć z kadru wszystko, co nie powinno się w nim znaleźć. Fotograf ślubny to specjalista w tej dziedzinie. Takiego powinniśmy szukać. Doskonale sprawdzi się w kościele w trakcie ceremonii, która nie należy do łatwych wyzwań, ale także efekty ślubnej sesji plenerowej będą spełniać Wasze oczekiwania. Postaramy się Wam również podpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze fotografa na ślub i wesele w dalszej części artykułu.

Dlaczego to właśnie zdjęcia ślubne są tak ważne?

 • Ponieważ sięgamy do nich znacznie częściej niż do filmu ślubnego – rozwieszamy je w ramach na ścianach , chwalimy się nimi na portalach społecznościowych.
 • Zdjęcia ślubne ukazują chwile, szczegóły i uczucia, które trudno dostrzec czy złapać na filmie, spojrzenie, pewne gesty, wzruszenie.
 • To zdjęcia najczęściej oglądamy, wspominamy przy nich, komentujemy, dajemy bliskim w prezencie. Potem oglądamy albumy ślubne z dziećmi, a do filmu nie wracamy tak często.
 • Zdjęcia cechuje większa możliwość retuszu, a jak wiadomo wszystkie Panny Młode chcą tego dnia wyglądać zjawiskowo, perfekcyjnie i proszą fotografa o delikatny retusz tam, gdzie jest on wymagany, aby ukryć pewne niedoskonałości. Na dodatek koszty związane z zatrudnieniem profesjonalnego fotografa ślubnego są mniejsze, niż zatrudnienie profesjonalnego kamerzysty.

A jakie są koszty wynajęcia fotografa ślubnego ?

Oferta zdjęć ślubnych zwykle obejmuje:

 • Reportaż od przygotowań, poprzez ceremonię zaślubin i resztę dnia do godziny 1:00 w nocy lub do końca oczepin.
 • Obróbka ustalonej z fotografem i zawartej w umowie liczby zdjęć
 • Sesję plenerową zazwyczaj w innym dniu, trwającą ustaloną, zawartą w umowie liczbę godzin.
 • Przekazanie ustalonej liczby zdjęć na wybranym nośniku.
 • Fotoalbum lub fotoksiążka, bądź pudełko z ustaloną liczbą wydrukowanych zdjęć.

Każdy pakiet można rzecz jasne dowolnie modyfikować, np. zamówić więcej zdjęć, bądź zatrudnić fotografa tylko na ślub lub tylko na plener czy sesję narzeczeńską. Wszystko zależy od Waszych potrzeb. Każda modyfikacja przekłada się oczywiście na cenę. Cennik fotografa ślubnego zależy od wielu czynników. Nie tylko od oferowanych pakietów czy miasta. Ceny zwykle zaczynają się od 2500 zł, aż po fotografów, których usługa kosztuje 10000 zł.

Czy warto zatrudnić kamerzystę na wesele?

To trochę inna sytuacja, niż z fotografem. Część osób zastanawia się, czy w ogóle go zatrudniać. Film ślubny zwykle kojarzy nam się, jako nudne 4-5 godzinne nagranie. Owszem, takie nagrania nadal można zamówić, ale jest to coraz mniej popularne. Postęp dotknął również filmy ślubne- obecnie obrazy są bardziej dynamiczne, lepiej zmontowane i zapisane przy użyciu najnowszych technologii. Zdecydowaną zaletą filmu jest właśnie jego dynamiczność, dźwięk, co pozwala na odświeżenie sytuacji po latach lub przywołanie w pamięci ważnych dla nas ludzi. Dlatego nadal dobrze jest  rozważyć zatrudnienie kamerzysty.

Koszty kamerzysty na wesele.

Podstawowy pakiet zawiera:

 • Filmowanie przygotowań, ślubu i wesela do godziny 1:00
 • Montaż filmu do ustalonej długości
 • Nagranie filmu na ustalonym nośniku
 • Obecnie często w cenie jest przygotowanie teledysku ślubnego ( około 3-4 minuty)

Jakie zatem są koszty za usługi kamerzysty ?

Jeśli wybierzecie dawny styl filmowania, czyli długi film z wesela, bez dużego nakładu pracy przy montażu, to wyniesie Was to zdecydowanie mniej, niż zdjęcia. Ceny na różnych portalach ślubnych zaczynają się już od 2500 zł. Natomiast krótszy film, dodatkowo z pracochłonnym teledyskiem ślubnym, to wydatek od około 4000 zł, aż do nawet 12000 zł.

Co zatem stanowi lepszą pamiątkę z wesela?

Zdjęcia czy film? Kogo powinniśmy zatrudnić? Fotografa czy kamerzystę ?

Fotografie można lepiej i częściej wykorzystać niż film. Chętniej się też nimi dzielimy z bliskimi. Są bardziej praktyczne. Wszystko zależy też od posiadanego budżetu. Jeśli jest on ograniczony, to w pierwszej kolejności warto zdecydować się na fotografa ślubnego. Pamiętajmy też, że film i jego dynamika, to również dobry sposób na uwiecznienie tego wyjątkowego dnia. Na pewno będziemy zadowoleni decydując się na profesjonalnego fotografa ślubnego, jak i na profesjonalnego kamerzystę jednocześnie, choć musimy na ten cel przeznaczyć minimum 8000 zł.

Portale ślubne dysponują dużą bazą zarówno fotografów, jak i kamerzystów z całej Polski. Można tam też zapoznać się z podstawową ofertą tych usługodawców i próbkami ich prac.