Zatrzymać Chwile » Fotografia

Faq

STYL

W jakim stylu fotografujecie?
Pracujemy w stylu reporterskim. Staramy się łapać chwilę, nie przestawiać ludzi i nie przeszkadzać, nie kreujemy atmosfery. Jeśli jednak macie ochotę i harmonogram dnia na to pozwala możemy zrobić portrety z gośćmi, czy krótką sesję plenerową

Jak fotografujemy
Staramy się być niezauważalni, a kiedy trzeba służymy pomocą. Możemy Was poprowadzić „za rękę” podczas tych najbardziej stresujących i wzruszających momentów, podpowiadając kolejne czynności.

Czy możemy przygotować Wam listę ujęć
Trudno przewidzieć pewne sytuacje, bo czasem akcja toczy się tak spontanicznie i szybko, że nie da się zaplanować konkretnych ujęć. Tym charakteryzuje się REPORTAŻ. Fotografujemy to, co dzieje się „tu i teraz” i do tego się dostosowujemy. Możecie jedynie zaplanować listę portretów (z rodzina z przyjaciółmi) a my dążymy do wykonania tych najważniejszych dla was ujęć.

Do której godziny jesteście na weselu?
Na weselu pracujemy do końca oczepin, maksymalnie do 1:00.

Kiedy robicie plener?
Termin sesji plenerowej ustalamy po ślubie tak aby pasował on nam i Wam. Mamy wtedy swobodę czasu i miejsca, nie boimy się zabrudzenia sukni. Fryzura i makijaż mogą się różnić od tych w dniu ślubu. Oczywiście możemy wykonać sesję w dniu ślubu, ale ogranicza nas czas, różnorodność miejsc ze względu na odległość oraz abyście nie tracili zabawy weselnej. Zazwyczaj brak Państwa Młodych na weselu źle jest odbierany przez gości.

Jak długo trwa plener? Jak wygląda taka sesja plenerowa?
Na sesję plenerową musicie zarezerwować sobie od 3-5 godzin. Wszystko zależy od tego w ile miejsc się wybieramy i jak daleko musimy dojechać. Możliwe są sesje krajowe i zagraniczne.
Miejsce sesji plenerowej zawsze ustalamy wspólnie. Zawsze mile widziane są wasze pomysły na miejsca i przebieg sesji. Wtedy czujecie się swobodniej. Jeśli nie uda Wam się jednak nic wymyślić, wtedy my zabieramy Was w takie miejsca by stworzyć urokliwe zdjęcia.

OFERTA

Na jakim terenie pracujecie?
Mieszkamy w Kielcach, ale dojechać możemy wszędzie w Polsce i za granicą. Kwestią jest tylko rozliczenie za dojazd, jedzenie i nocleg. Koszty te rozliczamy przed zakończeniem dnia fotograficznego lub podczas oddania albumu. Stawka za dojazd 1 zł/km. W przypadku dalszej trasy koszt ustalany jest indywidualnie.

Czy zawsze pracujecie razem?
Fotografowanie we dwoje pozwala więcej dostrzec i uchwycić. Dodatkowo pozwala nam to ze sobą rywalizować. Każde z nas miewa inne wizje. czasem dzielimy się pracą, ale też czujemy się swobodniej. Jednak ze względu na małe dziecko, czasem nie udaje nam się przybyć we dwoje.

Jak długo musimy czekać na zdjęcia?
60 dni roboczych od ostatniego wykonanego zdjęcia. Czasem udaje się trochę wcześniej mimo wszystko zawsze dbamy o wysoka jakość materiału.

Ile zdjęć dostaniemy
Ilość zdjęć zależy od długości reportażu, ilości zaproszonych gości, dynamiczności imprezy i jej atrakcji. Standardowo jest to około 400 zdjęć z reportażu wraz z plenerem. Istnieje możliwość dokupienia większej ilości zdjęć po wcześniejszym uzgodnieniu.

Galeria internetowa co to jest?
Cały materiał, który zawieramy w albumie, jak też ewentualne zdjęcia gości, zamieszczone są na naszej stronie internetowej i zabezpieczone indywidualnym hasłem. Każdy komu podacie hasło ma możliwość obejrzenia i pobrania plików.

Jakie albumy oferujecie?
Oferujemy albumy klasyczne, czyli z wklejonymi zdjęciami oraz fotoksiążki/fotoalbumy. Każdy projekt albumu przygotowujemy indywidualnie.Starannie wybieramy fotografie, aby jak najlepiej „opowiedzieć” historię Waszego najważniejszego dnia.
Macie również możliwość wyboru zdjęć oraz okładki. Chyba, że wolicie zdać się na nasze doświadczenie i gust.

FORMALNOŚCI

Jak wcześnie trzeba rezerwować termin?
Czasem para szuka fotografa nawet na 3-4 miesiące przed ślubem, a zdaża się, że są też sytuacje wyjątkowe „na już”. Zazwyczaj jest to około rok przed planowanym ślubem, a nawet więcej. W każdej sytuacji ważne jest czy mamy jeszcze wolny „Wasz termin”. Warunkiem rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłaceniu zadatku.

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin internetowo?
Oczywiście, że tak. Są sytuacje, kiedy para mieszka daleko, podpisujemy umowę przez internet, a spotykamy się w późniejszym terminie lub rozmawiamy telefonicznie, żeby ustalić szczegóły. Do podpisania umowy w takie właśnie sposób, potrzebne są tylko kompletne informacje i Wasze dane. Na ich podstawie przygotowujemy umowę, wysyłamy wam mailowo do zatwierdzenia i czekamy na zwrot. Umowa jest ważna w momencie wpłaty zadatku na konto bankowe.

Kiedy płacimy za usługę (pomijając zadatek)?
Rozliczamy się do 7 dni po ślubie lub plenerze.

Czy posiadacie zezwolenie Kurii na fotografowanie w kościołach?
Tak, ukończyliśmy kurs i posiadamy stosowne zezwolenie wydane przez Kielcecką Kurię.

Jeśli się rozmyślimy czy możemy dostać zwrot zadatku
Niestety, nie jest to możliwe.

Co w przypadki kiedy Wam coś się stanie
Gwarantujemy zastępstwo na takim samym poziomie. Nie dopuścimy do tego byście w najważniejszym dniu zostali bez fotografa.

Czy rodzina i znajomi mogą robić zdjęcia
Zdarza się, że goście chcą mieć zdjęcia w swoim aparacie. Nie polecamy, aby podczas przygotowań, gdzie i tak jest duże zamieszanie uczestniczyły osoby trzecie. Natomiast w czasie ceremonii bardzo prosimy, aby osoby, które chcą Was uwiecznić trzymały się w rozsądnej odległości. Nie możemy nikomu zabronić wykonywania zdjęć, ale jeśli ma to wpływ na nasz materiał, prosimy ich o znalezienie innego miejsca.
Z pewnością rywalizacja o zdjęcia pomiędzy nami a gośćmi w tych najważniejszych momentach, nie będzie korzystna dla Was. Dlatego prosimy, abyście spróbowali przekonać wcześniej takich pasjonatów fotografii, aby pracę fotografa w tym dniu zostawili nam.

PRZED ŚLUBEM

Czy musimy się spotykać przed ślubem?
Nie jest to konieczne, wystarczy nam kontakt telefoniczny. Musimy uzgodnić szczegóły przebiegu całego dnia.

Zdecydowaliśmy się Kamerzystę, czy będzie to dla Was problem
Wiele zależy od kamerzysty i jego stylu pracy. Jeśli będzie zbyt blisko Was to mamy duży problem. Dlatego warto o tym wcześniej porozmawiać. Zamawiając film musicie sobie zdawać sprawę, że w niektórych momentach ekipa filmowa będzie na waszych zdjęciach a my możemy się znaleźć w kilku kadrach filmu. My staramy się nie wchodzić ekipie filmowej w kadry. Zwykle nie mamy problemów ze współpracą.

Ksiądz nie pozwala używać flasha w trakcie ceremonii czy to problem
Posiadamy sprzęt wysokiej klasy i nie stanowi to problemu. Zawsze odwiedzamy księdza przed ceremonią ale ważne abyście już wcześniej dowiedzieli się o zasadach i obostrzeniach jaki dany kościół ma dla fotografa i kamerzysty.

Czy wszyscy goście będą mieli zrobione zdjęcie i czy na zdjęciach będą najważniejsze dla nas osoby?
Jest taka możliwość – robiąc zdjęcia zbiorowe. Możemy też robić portrety z najważniejszymi osobami. Nie możemy zagwarantować osobnych zdjęć ze wszystkimi gośćmi.

Ile czasu zarezerwować na portrety z rodziną
Zwykle około godziny, ale wszystko zależy od ilości.

Czy możemy wykonać krótki plener w dniu ślubu
Tak, jeśli pozwala na to harmonogram dnia.

Co jeśli będzie padać
Tego nikt nie przewidzi ustalając datę ślubu. My jesteśmy i na to przygotowani.

Nie jesteśmy fotogeniczni…
Starajcie się nie zwracać uwagi na to, że jesteście fotografowani. Nie ustawiajcie się do obiektywu, bo robiąc sztuczne pozy nie będziecie zadowoleni ze zdjęć. Najważniejsze, abyście byli naturalni i spontaniczni. My staramy się pokazać Wasz dzień jak najpiękniej.
Jeśli obawiacie się, że nasza obecność będzie Was krępować namawiamy na sesję narzeczeńską. poznacie przy tym bliżej nas i sposób naszej pracy i w dniu ślubu szybko zapomnicie o naszym towarzystwie.

Czy muszę się czesać i malować na plener
Fryzura może być inna niż w dniu ślubu. Może być też naturalne uczesanie. Jeśli chcecie najkorzystniej wyjść na zdjęciach, wskazanym jest też makijaż, bo Photoshopie nie wszytko da się wyczarować, albo może być to dla was kosztowniejsze niż usługa wizażu.